Dagens Industri – Ericssons konkurrent skruvar åt pengakranen
”5G kommer inte att skapa tillväxt på telekommarknaden. Operatörernas investeringar kommer att ligga kvar på ungefär samma nivå som i dag. Därför är Huaweis besked nog en anpassning till rådande marknadsläge med hård kostnadskontroll”, säger Bengt Nordström, grundare av konsultföretaget Northstream.
Teleoperatörerna är de som driver 5G-nätet och senare säljer tjänsterna till slutkunderna. Deras investeringsvilja är avgörande för hårdvarutillverkare som Huawei och Ericsson.
”Samtliga tre stora tillverkare av telekominfrastruktur har det tufft just nu. Överlag så är det inte en speciellt lönsam bransch.”
Hans bedömning är att Ericsson, Huawei och Nokia är jämsides i utvecklingen av 5G.
”Sedan kan det finnas små tekniska skillnader mellan de tre, men vår erfarenhet är att det inte brukar spela så stor roll över tid. De bör kunna leverera likvärdiga nätverk vid ungefär samma tidpunkt”, säger Bengt Nordström.